Persondatapolitik for Foreningen Nygård

Foreningen Nygård, herefter blot Foreningen, er som dataansvarlig forpligtet til at beskytte dine personoplysninger, når du som medlem eller gæst gør brug af Foreningen, og de services der tilbydes, og tilstræber, at du føler dig tryg ved Foreningens behandling af dine personoplysninger. Foreningen behandler personoplysninger om dig i henhold til denne persondatapolitik og gældende lovgivning.

1. Hvornår indsamler og anvender Foreningen dine personoplysninger

Foreningen indsamler oplysninger om dig i følgende tilfælde:

  1. Når du indmelder dig som medlem af Foreningen for at kunne administrere dit medlemskab samt sende relevante oplysninger til dig vedrørende arrangementer. I denne forbindelse registreres navn og e-mailadresse.
  2. Når du lejer Foreningens ejendom, Nygård, Nørreskovvej 41, 6430 Nordborg. I denne forbindelse, hvor der er krav om medlemskab af foreningen, registreres lejerens navn, adresse, telefonnummer, e-mailadresse og bankkontonummer.
  1. Når du forhåndsbestiller/betaler for billet til et arrangement. I den forbindelse registreres mailadresse og telefonnumre.

Dine personlige oplysninger behandles og gemmes kun, såfremt du frivilligt har oplyst dem ved

  1. a) indmelding i Foreningen, b) udfyldelse af lejekontrakt, eller c) tilmelding til et arrangement.
  1. Hvornår videregiver Foreningen dine personoplysninger

Foreningen videregiver aldrig de personoplysninger, som omhandler et medlem.

  1. Hvordan beskytter Foreningen dine personoplysninger

Når Foreningen udsender oplysninger med e-mail til medlemmerne vedrørende arrangementer angives de enkelte medlemmers mailadresser i bcc adressefeltet, hvorved modtagere ikke skal se hinandens adresser.

Foreningen tilstræber således gennem både tekniske og organisatoriske sikkerhedsforanstaltninger at sikre, at dine oplysninger ikke hændeligt eller ulovligt bliver offentliggjort, kommer til uvedkommendes kendskab eller i øvrigt behandles i strid med lovgivningen. I praksis er det ikke muligt at etablere 100 % sikkerhed, og Foreningen kan derfor ikke garantere, at oplysningerne er fuldstændig beskyttet mod nogen, som forsætligt forsøger at omgå Foreningens sikkerhedsforanstaltninger for at få adgang til oplysningerne. Du afgiver således dine personlige oplysninger på eget ansvar.

  1. Hvilke rettigheder har du

Hvis du ønsker adgang til de oplysninger, som Foreningen behandler om dig, kan du rette henvendelse til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller telefonnummer 74456192 / 20411965.

Du har ret til at få oplyst, hvilke personoplysninger Foreningen har om dig. Hvis det viser sig, at disse oplysninger er urigtige eller vildledende, har du ret til at anmode Foreningen om at rette, blokere eller slette disse oplysninger. Derudover kan du til enhver tid gøre indsigelse mod, at oplysninger om dig gøres til genstand for yderligere behandling.

I denne forbindelse gøres opmærksom på, at dit medlemskab hos Foreningen er betinget af, at du afgiver og opdaterer de i Foreningens indmeldelsesblanket påkrævede oplysninger, der er nødvendige for, at registrere dig som medlem samt administrere dit medlemskab.

  1. Hvor længe opbevarer Foreningen dine personoplysninger – løbende sletningsforpligtelse

Hos Foreningen gemmes dine personoplysninger, så længe du er medlem af Foreningen og oplysningerne har et berettiget formål (administration af dit medlemskab).

Lejekontrakterne, hvor kontonumrene står, opbevares i 5 år i foreningens elektroniske register samt på papir i mapper sammen med regnskaberne.

  1. Hvad sker der, når Foreningen ændrer denne persondatapolitik

Foreningen opdaterer denne persondatapolitik når gældende lovgivning kræver det eller forretningsgange ændres væsentligt.

  1. Henvendelser og spørgsmål

Du er velkommen til at kontakte formand Asta Broesby-Olsen på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller telefonnummer 74456192 / 20411965, hvis du har spørgsmål til vores persondatapolitik eller de personoplysninger, som vi indsamler og behandler om dig.

Vedtaget på Nygårds Generalforsamling 18. marts 2019